Zrozumieć opakowania.

/

 

Chcąc poznać i zrozumieć opakowania jednorazowe, musimy poznać ich skład. Składniki te zmieniają się w zależności od celu użytkowania, kosztów i preferencji konsumenta. Istnieją cztery podstawowe rodzaje opakowań: wykonane z papieru, pianki, plastiku i z odnawialnych źródeł na bazie roślin.

Papier. Tektura stosowana do produkcji naczyń wykonana jest z przetworzonych włókien papieru. Jest to lekki i elastyczny produkt ale po połączeniu kilku warstw, daje produkt wytrzymały, trwały, z właściwościami izolacyjnymi i gotowy do nadruku. Produkty wykonane z papieru, dostają od konsumentów wysokie noty, ponieważ są wykonane z surowca odnawialnego, często zawierają włókna z recyclingu oraz same nadają się do ponownego przetworzenia.

Pianka. Opakowania te wyprodukowane są ze spienionego polistyrenu, żywicy na bazie ropy naftowej. Tworzywo to ma fantastyczne właściwości izolacyjne. Najlepiej sprawdzają się przy pakowaniu gorących dań na wynos oraz doskonale  nadają jako kubki do gorących napoi.

Plastik. Opakowania wykonane są z polipropylenu, polietylenu i polistyrenu. Materiał ten daje mnóstwo możliwości, opakowania mogą być w różnych kształtach, rozmiarach, kolorach i przeźroczyste i są gotowe do nadruku. Do ich produkcji, mogą być używane produkty z recyclingu. Są wytrzymałe, estetyczne i dość tanie.

Produkty z odnawialnych źródeł. Wykonane są na bazie roślin jak kukurydza, ziemniaki i trzcina cukrowa. Zostały one opracowane jako substytut opakowań plastikowych. PLA – kwas polimlekowy (pochodzi z kukurydzy) jest powszechnie stosowany jako powłoka do kubków, która ma za zadanie uszczelnienie opakowań i zapobiec wyciekom. Produkty z odnawialnych źródeł mają dwie główne zalety: mniejszy wpływ na środowisko i mogą być w 100% biodegradowalne. Kluczową ich wadą jest cena, która zdecydowanie jest najwyższa w porównaniu z innymi produktami.